Maluku gyémántja 3.


Miután a varázsló a pokol ajándékának csak hűlt helyét találta a rejtekhelyen, mikor legközelebb meg akart győződni róla, hogy még mindig hozzáférhetetlen helyen van a drágakő, mélységesen feldúlt lélekkel tért vissza övéihez. Töviről, hegyire kifaggatott mindenkit, hogy van-e tudomása a dologról, de mindhiába. Senkinek sem rebbent meg a szeme, nem változott meg a színe, nem akadt el a lélegzete, amikor Argyasnak válaszolt. És ahogy a tolvaj tündért megóvta a bíborzacskó a rontástól, ugyanúgy elfedte a gonosz kisugárzást a varázsló elől is. Így aztán lassan, lassan egyre kevesebb szó esett Tündérligetben a történtekről.
Nem úgy az alsó világban! Belzebub dúlt-fúlt mérgében, amikor rádöbbent, hogy ármánykodásának még mindig nincs eredménye. Újabb tervet eszelt ki, hogy gonosz célját elérje. Először is készíttetett a pokol kovácsával egy vastag aranygyűrűt, éppen akkora foglalattal, amekkorába a földi lényekhez került gyémántja beleillett. Majd távoli világból érkezett gazdag utazónak álcázta magát, úgy jelent meg ismét a tündérfehérnépek között. Azok ismét a szokásos vendégszeretettel fogadták, s kérlelték, meséljen nekik a Tündérligeten túli világokról, az ott élő teremtmények életéről, szokásairól. No, a meseszövésben fenemód jártas főördögöt nem kellett félteni, hogy kifogy a beszédből. Mesélt csak, mesélt nap, mint nap. Addig, addig, mígnem az elvonultan élő tündérlány is felfigyelt a jövevényre. Mivel már igencsak beleunt az egyedüllétbe, kérte az utazót, ossza meg vele is élményeit. Cserében szállást, ételt, italt ígért a vándornak. Végül aztán a vendégmarasztalás olyan jól sikerült, hogy mátkaság kerekedett ki belőle. Merthogy Virunga szemet vetett a jóképű legényre. Az meg hagyta magát behálózni, máskülönben nem jutott volna közelebb ékkövéhez.A lakodalom a helyi ceremónia szerint zajlott. A tündérek színesebbnél színesebb virágokat gyűjtöttek össze a mezőn, hogy koszorút fonjanak, csokrot kössenek belőle. Aztán szépen felöltöztették, felékesítették a menyasszonyt. Majd megterítettek és feltálalták az illatos köleskását, a frissen sült lepényt. Végezetül éretten duzzadó gyümölcs és kéklőpirosan gyöngyöző bor került az ünnepi asztalra. A helyi szokás szerint a tündérmenyasszony megjelent a varázsló színe előtt, és annak áldását kérte. Argyas a leány fölé emelte kristálygömbös varázsbotját és a szellemek oltalmába ajánlotta a teremtést a párjával együtt, akinek mindaddig, míg nem kísérték vissza menyasszonyát a varázsló barlangjától, a lakodalmi asztalnál kellett várakoznia. Miután Virunga és kísérete megérkezett, a vőlegény az ujjára húzta – jegygyűrű gyanánt – az ördögök kovácsával kalapáltatott arany ékszert. Aztán ettek, ittak, táncoltak napnyugtáig. Mikorra a varázsló és családja is odaért, hogy elköltse az ünnepi vacsorát, az ifjú pár már félrevonult. Mert szintén a helyi szokás úgy rendelte, hogy a nászt meg kell tartani, még mielőtt feljön a Hold, ha az újházasok első gyermekként fiúcskát szeretnének.
Az ördögi kelepcébe csalt asszonyka mit sem sejtett újdonsült férjeura aljas szándékáról. Mindent és mindenkit feledve, boldogságtól megittasulva ölelte, csókolta kedvesét. Arra sem figyelt, hogy feljött-e már a Hold, avagy nem. Önfeledten lubickolt házasélete első óráinak mámorában.  Pár óra múlva párja karjaiban pihegve csodálta az ujján csillogó aranygyűrűt. S akkor eszébe jutott a nyakában függő bíborzacskóba rejtett ékkő. „Az a gyémánt, pont ebbe a foglalatba való!” – ujjongott magában. S már vette is elő rejtett kincsét a bugyorból. Ráhelyezte a foglalatra, kicsit fordított, igazított rajta, s a drágakő úgy beleszorult a foglalatba, mintha öröktől ott lett volna a helye. „Ó, mily gyönyörű lett az én jegygyűrűm!” – örvendett Virunga. És ez volt az utolsó szép gondolata. Mert mihelyst harmadjára is a bőréhez ért Belzebub hideg köve, a gonosz erő szétáradt a testében. Derűs arca elkomorodott, szemei szikrát szórtak, a szíve jéggé fagyott. És ahogy körülnézett, mintha undorodott volna mindattól, amit maga körül látott.
– Mit keresek én itt? Nekem ércpalota dukál, nem egy ilyen áporodott szagú, rühes barlang! – háborgott. S amikor megpillantotta a párnák közé bújt, alvást színlelő főördögöt, ráförmedt, hogy építse meg neki azt az ércpalotát, mert különben nem áll jót magáBelzebub meghökkenve vette tudomásul, hogy a vártnál jóval hatékonyabb az ő gonosz drágaköve. Örömében menten teljesítette tündérfelesége lehetetlennek tűnő kívánságát. Kivett a zsebéből egy darabka ércet, majd kiállt a barlang nyílása elé, s az ércdarabkát messzire hajította. Az meg repült, repült, fel egyenesen az Érchegyek legmagasabb bércei közé. Ahogy rápattant az első sziklára, rögvest növekedni kezdett. Nőtt, terebélyesedett, mígnem az újasszony kívánság-palotájává nem vált. No, mondani sem kell, amikor a zsémbes fehérnép felocsúdott az ámulattól, menten azt kívánta, hogy röpítse el férje új lakhelyére. Így aztán ott hagytak csapot, papot, főként meg a megrökönyödött lakodalmas vendégeket, s menten beköltöztek az ércpalotába.
A fenséges palota mérete, külső látványa lenyűgöző volt. Hát még a belseje! Ameddig a szem ellátott minden arannyal, ezüsttel, rézzel, ónnal volt borítva, mindenünnen a smaragd, a zafír, az achát, az ametisz, az ónix, a topáz csillant fel hűvös fénnyel, de minél beljebb és beljebb jutottak a palotában, annál fagyosabbá és zordabbá vált minden. De a legfagyosabb, legzordabb maga a hatalmas, ónixkövekkel kirakott, bronzveretes aranytrón volt a legbelső teremben. Virunga amint megpillantotta, rögvest rátelepült. És nem is kívánt onnan eltávozni soha többé. Onnan akarta uralni az egész világot.Argyasnak elég volt látnia a bérceken növekvő ércpalotát és a sebes repüléssel afelé tartó Virungát újdonsült férjével, menten ráeszmélt arra, hogy földi világukba befészkelte magát a sötét erő. Szigorú parancsba adta, hogy a tündérnépek mostantól kezdve messze kerüljék el az Érchegyeket, és többé ne fogadjanak be hajlékukba semmiféle idegen lényt, akárhonnan érkezik, mert ki tudja minek az alakjában környékezi meg őket újra a gonosz. Virungának pedig, aki elárulta a tündérfehérnépek szövetségét, még a nevét sem volt szabad kiejteni ezentúl.
Szép lassan telt-múlt az idő. Argyas varázsló néhányszor újra hóköpönyeget borított a vidékre, aztán – ahogy azt a természet rendje kívánta – ismét felébresztette a mohatakaró alatt szundikáló vadvirágokat, illatos ibolyákat, pipiskedő nárciszokat, csilingelő harangvirágokat, festőmályvákat, székfüveket. Tündérliget lakói igyekeztek elfelejteni az Érchegyek bérceit bitorló társukat. A tündérfehérnépek közül Kumba, Balinka, Dabola és Bászka, az egykoron Argyasért epekedő leányok is találtak már párt maguknak a koboldok és manónépek között. Szerényen ugyan, de mindannyian elégedetten élték életüket a varázsló vigyázó szemeinek oltalmában.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése