A tündérfehérnépek ajándéka 2.



Argyas kristálygömbös varázsbotja segítségével már vagy százszor borított hóköpönyeget kedvenc pihenőhelyének, az Érchegyeknek csúcsaira, és már vagy százegyszer ébresztette fel a hótakaró alatt szendergő vadvirágokat, illatos ibolyákat, pipiskedő nárciszokat, csilingelő harangvirágokat, festőmályvákat, székfüveket, s a mohatakaró alatt szundikáló bogárkákat, de a hat legelszántabb tündérleánynak híre-hamva sem volt. Hiába faggatta a szeleket, hiába tudakolta a felhőktől, hiába kérdezte a vándormadaraktól, egyikük sem hallott hírt a leányok felől.

Aztán, amikor a pók már éppen a feledés hálóját szövögette volna a vidék felett, nagy váratlanul beállított a hat tündérfehérnép egyike. Kumba volt az, aki hajdanán kelet felé vette az irányt. Hét nap, hét éjszaka mesélt arról, hogy merre járt, mi mindent látott, tapasztalt. Elbeszélése végén elővett a köténykéjéből egy kicsiny zsákot, s annak tartalmát Argyas tenyerébe borította. Apró aranysárgás gyöngyöcskék gurultak szanaszéjjel. A varázsló nézte, nézegette, de még soha nem látott ehhez hasonló valamit az ő világában.
– Hát ezek a pöttöm golyócskák meg mire valók? – tudakolta izgatottan. Kumba elégedetten vette tudomásul, hogy ajándéka felkeltette a hőn szeretett legény érdeklődését.
– Ezek a gyöngyök életet adnak. Amíg gondjukat viseled és szaporítod őket, a mi vidékünkön nem lesz éhes soha többé egyetlen lábas jószág sem. Egy vénséges vén gyökérmanótól kaptam, aki a világ keleti szélén lakik, és ott gondozza ültetvényeit. Arrafelé, ameddig csak a szem ellát, mindent beborít a kölesmező. Merthogy annak a növénynek, aminek a magját most a tenyeredben tartod, köles a neve. – mesélte lelkendezve a leány.

Argyas igen elégedett volt a keletről hazatért tündérfehérnép ajándékával. El is határozta, hogy másnap elveti a magokat. És ha azok valóban bőségesen teremnek, akkor aratás után mátkájává fogadja Kumbát.

Minden úgy is történt, ahogy azt a varázsló eltervezte. Rövid időn belül, mint hatalmas zöld szőnyeg terítették be az aprócska fűszálak Argyas szántóföldjét. Majd a szálacskák egyre csak növekedtek, erősödtek, mígnem már derékig értek. A növényszárakon négyarasz hosszúságú, keskeny leveleket himbált a szél. Aztán minden növény csúcsán hatalmas bugák bújtak elő, bókoló virágfüzéreikkel. S mikorra a kölesleveleket sárgára perzselte a forróság, a virágfüzérek helyén, tömött kalászok burkában lapultak a beérett gabonaszemek. Argyas és a tündérfehérnépek elégedetten láttak neki a betakarításnak. Miután learatták a termést, a leányok vidám táncot lejtve tapiskolták ki a kölesszemeket a mezőn szétterített kalászokból.


Balinka (Dorosmai Erzsébet illusztrációja)

Talán éppen a legutolsó kölesszem pottyant a zsákba, amikor nagy surrogással-burrogással váratlanul közéjük röppent az ajándék után kutató második leány, Balinka. Kezében egy fura kis építményt tartott, amit aztán óvatosan a learatott kölesmező legmagasabb pontjára helyezett. A kis építmény mihelyst földet ért, növekedni kezdett. Vagy tizenkétszer nagyobbra nőtt, mint maga a hatalmas Argyas. Aztán, amikor a növekedésnek végeszakadt, hirtelen kitárta négy vitorlás karját az ámélkodó tündérfehérnépek felé. Vitorláiba belekapott a szél, és azok meg már forogtak is, mint a motolla, olyan sebesen.
–Hát ez meg miféle masina? – furakodtak ki a csodálkozástól elnémult Argyas ajkai közül az első szavak. Balinka örömmel osztotta meg az építmény titkát a többiekkel. Elmondta, hogy ezt a szerkezetet szélmalomnak hívják. Napnyugaton, ahol ő járt, a koboldok ezzel őrlik meg gabonájukat, s a lisztből asszonyaik kását főznek, lepényt sütnek.
– Éppen jókor érkezett hozzánk! – örvendezett Argyas. – Megőröljük a kölest, és olyan ételt készítünk belőle, amilyet eddig csak a napnyugati koboldok ehettek.

No, mondani sem kell, lett nagy tisztelete mindjárt az újabb ajándékhozó tündérleánynak is társai körében. A varázsló meg hamarjában nem tudta megmondani, hogy melyikük ajándéka a hasznosabb, Kumbáé vagy Balinkáé. Időt kért a leányoktól, hogy mérlegeljen.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése